Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Okrężna 21, 84-200 Wejherowo, godziny pracy: 8-16, godziny pracy infolinii: 8-21 +48 790 111 113

Naprawa pomp ABS – Zadbaj o bezpieczeństwo na drodze

24/04/2025

ABS (Antilock Braking System) to podstawowy element systemu hamulcowego stosowany w nowoczesnych samochodach. Zapobiega blokowaniu się kół podczas gwałtownego hamowania, zapewniając dobrą przyczepność i pełną kontrolę nad pojazdem. Prawidłowe działanie pompy ABS wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego nigdy nie należy lekceważyć objawów mogących świadczyć o awarii. Nie musisz jednak od razu decydować się na kosztowną wymianę niesprawnego komponentu — w wielu przypadkach można skorzystać z tańszej alternatywy w postaci naprawy pompy ABS. 

Dlaczego system ABS jest tak ważny dla bezpieczeństwa? 

Bezawaryjne działanie pompy ABS jest kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno kierowcy i pasażerom, jak i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Sprawny system odpowiada za:

  • zapewnienie pełnej kontroli nad pojazdem w momencie gwałtownego hamowania,
  • skrócenie drogi hamowania — nawet o 25% w porównaniu do samochodów bez systemu ABS,
  • lepszą przyczepność na śliskiej nawierzchni (np. na mokrej lub oblodzonej drodze),
  • niezawodną pracę innych układów w samochodzie, takich jak kontrola trakcji (ASR), elektroniczny rozdział siły hamowania (EBD) oraz system bezpieczeństwa (ESP).

Objawy uszkodzonej pompy ABS — kiedy udać się do mechanika?

Najczęstszym objawem świadczącym o tym, że doszło do awarii pompy, jest oczywiście zapalająca się kontrolka ABS na desce rozdzielczej. Można jednak zauważyć inne niepokojące symptomy (wiele zależy od rodzaju usterki), takie jak:

  • szarpanie autem podczas hamowania,
  • brak informacji na liczniku o prędkości,
  • zapadanie się pedału hamulca w podłogę,
  • wydłużona droga hamowania,
  • problemy z hamowaniem na śliskiej powierzchni.

Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, koniecznie udaj się do mechanika w celu przeprowadzenia diagnostyki i określenia przyczyny awarii. 

Kiedy naprawa pompy ABS jest możliwa?

W przypadku awarii pompy ABS wielu kierowców obawia się kosztownej wymiany tej części pojazdu. Okazuje się jednak, że przy niektórych usterkach, w tym głównie elektronicznych lub hydraulicznych możliwa jest naprawa pompy ABS, stanowiąca znacznie tańszą opcję. Po wstępnej diagnostyce, wyczyszczeniu wszystkich elementów i wymianie uszkodzonych części, pompa ABS jest w pełni sprawna i gotowa do ponownego użytku. 

W Ecupartner specjalizujemy się w wysyłkowej naprawie elektroniki samochodowej, w tym również pomp ABS/ESP do samochodów wszystkich marek. Zapewniamy najwyższą jakość usług i szybki czas realizacji. Zapraszamy do kontaktu!

Kontakt z nami

Masz problem ze sterownikiem w swoim aucie? Zadzwoń

+48 790 111 113