Niniejsza strona używa plików cookies w celu optymalizacji korzystania ze strony internetowej, w celach statystycznych oraz popularyzacji strony za pomocą serwisów społecznościowych. Warunki przechowywania plików cookies możesz określić w przeglądarce internetowej.

Okrężna 21, 84-200 Wejherowo, godziny pracy: 8-16, godziny pracy infolinii: 8-21 +48 790 111 113

5 sygnałów, że Twoja elektronika samochodowa wymaga serwisu

29/03/2025

W dzisiejszych czasach samochody są wyposażone w zaawansowane systemy elektroniczne, które odpowiadają za sprawne działanie pojazdu oraz mają istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Niestety, nawet najnowocześniejsza elektronika może ulec awarii. W tym artykule przedstawimy 5 najczęstszych objawów, które powinny skłonić Cię do wizyty u specjalisty. 

1. Problem z uruchomieniem silnika 

Nierówna praca silnika oraz problemy z rozruchem, mimo w pełni naładowanego lub nowego akumulatora, mogą świadczyć o awarii elektroniki samochodowej, w tym m.in. usterki immobilizera, układu zapłonowego lub problemów z komputerem pokładowym. 

2. Problemy z oświetleniem 

Jeśli oświetlenie wewnętrzne działa nieregularnie lub wcale, a światła zewnętrzne świecą nierówno, migają lub przygasają, może to być objaw usterki modułu sterującego oświetleniem. 

3. Zapalające się kontrolki na desce rozdzielczej

Kolejny sygnał, który może wskazywać na problemy z elektroniką to oczywiście zapalanie się kontrolek na desce rozdzielczej, które nie gasną po uruchomieniu silnika. Szczególnie niepokojące są kontrolki „CHECK-ENGINE”, kontrolka akumulatora, ABS i kontrolka ostrzegawcza immobilizera („samochód z kluczykiem”).

4. Nieprawidłowe działanie systemów bezpieczeństwa 

Problemy związane z systemami wspomagającymi, takimi jak m.in. ABS, ASR, EPS mogą być wynikiem uszkodzenia elektroniki, w tym głównie czujników (m.in. kąta skrętu, obrotów kół, parkowania) oraz sterowników. W przypadku niesprawnego działania jednego z systemów wspomagających należy niezwłocznie przeprowadzić diagnostykę układu elektronicznego, bowiem taka sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla kierowcy i pasażerów. 

5. Błędne działanie systemów komfortu 

Innym objawem wskazującym na problemy z elektroniką może być niespodziewane i nieuzasadnione zachowanie elementów samochodu, które odpowiadają za komfort użytkowania pojazdu. To m.in. samoistne otwieranie i zamykanie szyb i drzwi, nieprawidłowe działanie wycieraczek, problem z regulacją temperatury oraz błędne działanie nawigacji i radia. W takim przypadku mogło dojść do awarii modułu komfortu. 

Podsumowanie

Jeśli zauważysz w swoim samochodzie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, koniecznie udaj się do doświadczonego mechanika, który przeprowadzi szczegółową diagnostykę wszystkich układów elektronicznych. Regularny serwis elektroniki to nie tylko sposób na uniknięcie poważnych i kosztownych napraw, ale przede wszystkim gwarancja komfortu i bezpieczeństwa na drodze.

Kontakt z nami

Masz problem ze sterownikiem w swoim aucie? Zadzwoń

+48 790 111 113